ENGLISH

BETON ASFALT İMALATI

Agreganın Konkasörde Kırılması

 

Taşocağından çıkarılan uygun efsaftaki taş, by-pass elek sistemi yardımıyla, topraktan arındırılarak çeneli, darbeli ve çekiçli kırıcı sistemlerinde istenen tane boyutlarına uygun olacak biçimde kırılır. Bu işlemi takiben titreşimli elek sistemi vasıtasıyla, uygun görülen tane boyut gruplarına ayrılarak beton asfalt veya hazır beton agregası olarak kullanılmak üzere sahada stok edilir.

 

Beton Asfalt Karışımının Hazırlanması

 

Sahada stoklanan agrega, Batch tipi beton asfalt plentinin kurutucu ünitesinde 160 dereceye kadar ısıtılarak rutubetten arındırılır. Üretilecek asfalt tipi için hazırlanan dizaynda belirlenen karışım gradasyonunun hassas olarak elde edilmesi amacıyla, kurutulan agrega, asfalt plenti eleklerinde tekrar elenerek tane boyutlarına göre gruplandırılır ve sıcak silolara aktarılır. Bu işlemi takiben sıcak silolarda bulunan agrega grupları plentin kantar sisteminde ayrı ayrı tartılarak mikser ünitesine gönderilir. Mikserde agrega karışımına işyeri karışım formülünde belirlenen miktarda bitümün ilave edilmesi suretiyle beton asfalt karışımı hazırlanır.

 

Beton Asfalt Karışımının Serilip Sıkıştırılması

 

Asfalt plentinde üretilen beton asfalt karışımı kamyonlara yüklenerek serim sahasına nakledilir. Topografik çalışmalar sonucu belirlenen kotlara bağlı kalınarak, elektronik duyargalı finişer ile serilip, lastik tekerlekli ve bandajlı silindirler yardımıyla sıkıştırılır.

 

Gerek yük taşıma kapasitesi gerekse boyut kısıtlarından dolayı yukarıda sırlanan standart iş makinalarının kullanımının mümkün olmadığı durumlarda serim işlemi mini finişer veya titreşimli mastar ve profiller yardımı ile gerçekleştirilir. Sıkıştırma işleminde ise mini silindir ve kompaktörler kullanılır.

 

Beton Asfalt İmalat Sürecinde Kalite Kontrol

 

İmalat sürecinde;

 

  • Kullanılan agrega ve bitümün teknik şartnamelere uygunluğu,
  • Hazırlanan karışımın gradasyonunun ve bitüm oranının iş yeri karışım formülüne uygunluğu,
  • Karışımın plenten çıkış sıcaklığının istenen düzeyde olduğu,
  • Serim sahasının zemin mukavemeti,
  • Serme ve sıkıştırma işlemlerinin teknik şartnamelere uygunluğu

Her aşamada kontrol edilir.

Beton asfalt imalatının ömrü ve ekonomikliği kalite kontrol sürecinin eksiksiz yürütülmesine bağlıdır. ASYOL A.Ş., deneyimli kalite kontrol ekibi ve uzman kadrosuyla kalite bilincini imalatlarına yansıtmaktadır.

 

MERKEZ:
Mutlukent Mahallesi 1942.Cadde No:23, PK:06800, Çankaya-ANKARA

Tel: 0 312 446 24 84 – Fax: 447 54 51

asyol@asyol.com.tr

 

ŞANTİYE:
Kalaba Mah. Taş Ocakları Mevkii

No: 12 Akyurt – ANKARA

Tel: 0 312 833 80 90 – 833 80 93 – 883 81 00

Fax: 0312 833 80 83